Foto-forum
nije teško biti fin,registracija za 3 sec i obavezno predstavljanje!!!
posle registracije neophodno je ulogovati se ...dakle korisničko ime i lozinka i slobodno krstarite forumom


ugodan boravak želi vam Zoki sa ekipom urednika
Foto-forum
nije teško biti fin,registracija za 3 sec i obavezno predstavljanje!!!
posle registracije neophodno je ulogovati se ...dakle korisničko ime i lozinka i slobodno krstarite forumom


ugodan boravak želi vam Zoki sa ekipom urednika
Foto-forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


The World in Photos
 
PrijemEventsRegistruj sePristupi
Zadnje teme
» fotografija meseca april 2024
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 4:43 pm od Zoki

» More,jezero,reka,plaža,palma...
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 4:35 pm od Zoki

» Poljsko i planinsko cveće
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 4:34 pm od Zoki

» Vodopadi i slapovi
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 4:12 pm od Zoki

» Fidži
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 3:50 pm od dođoška

» Nju Orleans
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 3:24 pm od dođoška

» SAD
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 3:04 pm od dođoška

» Barbados
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 2:53 pm od dođoška

» Bali
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 2:33 pm od dođoška

» Lutke
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 12:45 pm od dođoška

» Miki, Mini i društvo
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 12:43 pm od dođoška

» linije za potpis
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 11:49 am od dođoška

» Uskršnji ukrasi, smajlići i animacije
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 11:16 am od dođoška

» Moja foto šetnja
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 10:37 am od dođoška

» slika dana
Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeDanas u 10:28 am od dođoška

Traži
 
 

Rezultati od :
 

 


Rechercher Napredna potraga
Naj bolji poslanici
dođoška (240939)
Hiljadu i jedna noć I_vote_lcapHiljadu i jedna noć I_voting_barHiljadu i jedna noć I_vote_rcap 
Zoki (182386)
Hiljadu i jedna noć I_vote_lcapHiljadu i jedna noć I_voting_barHiljadu i jedna noć I_vote_rcap 
Ружа (169543)
Hiljadu i jedna noć I_vote_lcapHiljadu i jedna noć I_voting_barHiljadu i jedna noć I_vote_rcap 
maraja (122180)
Hiljadu i jedna noć I_vote_lcapHiljadu i jedna noć I_voting_barHiljadu i jedna noć I_vote_rcap 
BlackW (111592)
Hiljadu i jedna noć I_vote_lcapHiljadu i jedna noć I_voting_barHiljadu i jedna noć I_vote_rcap 
Doktor M (79536)
Hiljadu i jedna noć I_vote_lcapHiljadu i jedna noć I_voting_barHiljadu i jedna noć I_vote_rcap 
Daca* (74450)
Hiljadu i jedna noć I_vote_lcapHiljadu i jedna noć I_voting_barHiljadu i jedna noć I_vote_rcap 
biljana (65382)
Hiljadu i jedna noć I_vote_lcapHiljadu i jedna noć I_voting_barHiljadu i jedna noć I_vote_rcap 
djadja (61062)
Hiljadu i jedna noć I_vote_lcapHiljadu i jedna noć I_voting_barHiljadu i jedna noć I_vote_rcap 
Brzi (57960)
Hiljadu i jedna noć I_vote_lcapHiljadu i jedna noć I_voting_barHiljadu i jedna noć I_vote_rcap 
Similar topics
April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
KalendarKalendar
Add This
Bookmark and Share




 

 Hiljadu i jedna noć

Ići dole 
AutorPoruka
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 240939
Datum upisa : 30.03.2020

Hiljadu i jedna noć Empty
PočaljiNaslov: Hiljadu i jedna noć   Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeSub Okt 03, 2020 2:16 pm

Hiljadu i jedna noć (arap. كتاب ألف ليلة وليلة‎ Kitāb 'Alf Layla wa-Layla, pers. هزار و یک شب‎ Hazār-o Yak Šab) je zbirka priča sabrana tokom mnogih vekova, od strane raznih autora, prevodilaca i naučnika širom zapadne, centralne i južne Azije, i Severne Afrike. Priče imaju korene iz starih civilizacija Arabije, Persije, Mesopotamije, Indije, Judeje,  i Egipta. Osnova celokupne zbirke je priča o Šeherzadi. Poznata je još pod imenima 1001 noć, Arapske noći, 1001 arapska noć. Neke od najpoznatijih su Priča o mornaru Sinbadu (sedam nastavka), Priča o cipelašu Marufu, Priča o Aladinu i čarobnoj lampi i Priča o Ali Babi i 40 razbojnika. Mnoge priče vode preklo iz narodnih priča iz Abasidske ere, dok druge, a posebno okvirna priča, su najverovatnije izvedene iz Pahlavijskog persijskog rada Hazar Afsana (Hazār Afsān) (pers. هزار افسان - Hiljadu priča), koji je delom zasnovan na indijskim elementima.

Ono što je zajedničko za sva izdanja „Noćnih priča”" je inicijalna okvirna priča o vladaru Šahrijahu i njegovoj supruzi Šeherzadi i uokvirujući kontekst koji je inkorporiran kroz same priče. One proizlaze iz ove izvorne priče; neke su uokvirene unutar drugih priča, dok druge počinju i završavaju se same po sebi. Neka izdanja sadrže samo nekoliko stotina noći, dok druga uključuju 1.001 ili više. Najveći deo teksta je u prozi, mada se stihovi povremeno koriste za pesme i zagonetke i za izražavanje naglašenih emocija. Većina pesama su pojedinačni kupleti ili katreni, mada su neke duže.


Hiljadu i jedna noć Hiljad11


https://mega.nz/file/JvhWmSIT#9cTy2HwUsSicQiqi1W-bJRixs5Tisfw-CEbpKezBBVk

https://mega.nz/file/4qhyCJgB#QI9dcas_UR2c4_h-0R_kyy9mpRkF3yqobNYBqygfbEA

https://mega.nz/file/cmgSXDRY#P0bAsaHjTSGXM2LIvgx3itR6V6Oj3pAYhdUgbSzIiIY



"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 240939
Datum upisa : 30.03.2020

Hiljadu i jedna noć Empty
PočaljiNaslov: Re: Hiljadu i jedna noć   Hiljadu i jedna noć I_icon_minitimeSub Okt 03, 2020 2:17 pm



Hiljadu i jedna noć Charia10



PRIČA O CARU ŠAHRIJARU I NJEGOVOM BRATU CARU ŠAHZEMANU
Priča se - a Allah najbolje sve zna, On je najmoćniji i najplemenitiji - da u davna i pradavna vremena, u minulim vijekovima i prohujalim stoljećima, bijaše jedan car iz carske loze Sasana na otocima Indije i Kine, te da taj car imađaše svoju vojsku, gardu, poslugu i svitu. Imao je dva sina - jednog odraslog i jednoga još mladog - ali oba bijahu hrabri vitezovi, premda je stariji u viteštvu nadmašivao mlađega. Stariji sin počne vladati zemljom pravedno i mudro, te svi podanici i stanovnici njegove zemlje zavolješe cara i njegovu vladavinu. Car se zvao Šahrijar, a njegov mlađi brat zvao se Šahzeman. Carevina bijaše Samarkand perzijski. Svaki brat upravljao je svojim dijelom carevine, vladajući mudro i pravično svojim podanicima dvadeset godina, u punoj radosti i zadovoljstvu, sve dok se stariji car ne zaželi mlađega brata i naredi veziru da otputuje do njega i dovede mu ga. Vezir primi zapovijest smjerno i pokorno i otisne se na put dok ne stiže sigurno i dok ne stupi pred carevog brata. Prenese mu pozdrave, pa ga obavijesti o tome kako ga je njegov brat poželio i traži da ga posjeti. Šahzeman primi želju svog brata smjerno i pokorno i poče se spremati za putovanje. Iznesoše se njegovi šatori, pojaviše se goniči deva, mazge, sluge i straže, kao i sve drugo što mu je bilo potrebno, te car postavi svoga vezira da upravlja zemljom, a sam se otisnu put carevine svoga brata. Međutim, usred noći on se sjeti nečega što je zaboravio u dvoru, te se vrati, uđe u dvor i zateče svoju ženu kako leži u postelji zagrljena s jednim od njegovih crnih robova. Kada vidje roba sa svojom ženom, caru se cijeli svijet smrači pred očima i on pomisli: "Ako se to događa dok još nisam ni napustio grad, šta li će tek činiti ova rospija dok budem duže boravio kod svoga brata?!" Šahzeman trgnu sablju, pogubi ih oboje u postelji, te se istoga trena vrati i naredi da se krene na put.
Putovao je dok ne stiže do grada svoga brata koji se veoma obradova njegovom dolasku. Šahrijar mu izađe u susret, pozdravi ga s najvećom radošću, ukrasi grad i sjede da razgovara s njim uz neizrecivu razdraganost. Tada se Šahzeman sjeti šta se dogodilo s njegovom ženom, te ga obuze silna tuga i on preblijedi a tijelo mu potpuno klonu. Vidjevši šta se zbiva s bratom, Šahrijar pomisli da je to zbog toga što je napustio svoju zemlju i carevinu, te ga ostavi na miru ne raspitujući se. Međutim, jednoga dana Šahrijar reče bratu:
- Brate moj, vidim da si klonuo i da ti je lice požutjelo.
- Na duši mi je rana, brate - odgovori Šahzeman, ali mu ne reče šta se zapravo dogodilo s njegovom ženom.
- Želim da pođeš sa mnom u lov - reče Šahrijar. - Možda će ti se srce tako razgaliti.
Šahzeman odbi ponudu, te njegov brat sam pođe u lov. Na carskome dvoru bijahu prozori što su gledali na Šahrimanov vrt. Šahzeman pogleda kroz prozor i vidje kako se u tom času otvara kapija dvorca kroz koju prolazi dvadeset robinja i dvadeset robova, a bratova žena hodi među njima, zanosna i prelijepa. Oni stigoše do šadrvana, poskidaše odjeću i posjedaše jedni uz druge.
- Mesude! - povika careva žena. Priđe joj jedan crni rob koji je zagrli, a ona mu se objesi oko vrata. Mesud je zatim povali, a isto to učiniše robovi s robinjama, te nisu prestajali milovati se i otvoreno ljubav voditi sve dok nije počeo dan izmicati. Kada sve to vidje, carev brat pomisli: "Tako mi Boga, moja nevolja je mnogo manja od ove nevolje." Nestade njegove pogruženosti, misleći kako je to mnogo gore od onoga što se njemu dogodilo, i on se najzad prihvati jela i pića.
Nakon toga, vrati se njegov brat s puta. Pozdraviše jedan drugoga, te car Šahrijar pogleda svoga brata, cara Šahzemana, i primjeti da mu se vratila boja lica, da je porumenio i da jede znatno više nego prije. Car se začudi i reče:
- Vidio sam brate, da ti je lice bilo požutjelo, a sada ti se boja vratila. Kaži mi šta se to s tobom događa.
- Ispričat ću ti zašto sam bio požutio, ali mi dopusti da ti ne ispričam zašto mi se vratila boja u lice.
- Ispričaj mi onda zašto si bio požutio i oslabio, a ja ću te saslušati.
Šahzeman tada reče:....


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
 
Hiljadu i jedna noć
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Moja foto šetnja
» 45 stvari koje jedna devojka zeli ali, ih nikad nece traziti od momka♥

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto-forum :: Razne slike-other image :: Biblioteka-
Skoči na: