[Only admins are allowed to see this image]
Šta parove održava i zašto ljubav nekada i uspeva, to su bile teme nedavne konferencije u Minhenu pod nazivom «Vezivanje – parovi, seksualnost i deca»
Malo seksa u dugoj vezi? To ne mora odmah da znači nešto loše – posebno ako nije iščezlo interesovanje partnera jednog za drugog. Retki trenuci intime često nagoveštavaju da se oba partnera osećaju sigurno u vezi i ne strahuju da će jedan od njih uskoro napustiti vezu. Ko nasuprot tome stalno hoće seks, može biti upleten u neki sukob ili hronično nesiguran u opstanak veze.
Iz toga za zadovoljne parove takođe proizilazi: «Trajna sigurnost i čest i dobar seks se međusobno isključuju», smatra psihoterapeut Kirsten fon Sidou sa Hamburškog univerziteta.
Učesnici konferencije su se složili u tome da seks nije nikakav instinktivni poriv kojem ljudi ne mogu da se odupru. Seksualno ponašanje je mnogo više odraz ranijih partnerskih iskustava.
Nesiguran muškarac je često sigurna partija
Plašljive žene češće menjaju seksualne partnere, dok su osobe sigurne u svoje emocije, manje sklone aferama. Istovremeno njihov prvi seksualni odnos se dešava u proseku nešto kasnije.
Inače vrlo je čest tzv. «melanholičan seks», kaže terapeut iz Velike Britanije Kejt Vajt. To je jedan dobronameran opis za seks koji ne pričinjava veliko zadovoljstvo. Pri tom je navela primer jednog nesigurnog pacijenta iz njene ordinacije. On je rekao: «Mogu da idem u krevet sa mnogima, ali mi teško pada da jednog partnera pogledam u oči».
Neki naučnici smatraju da određene slabosti garantuju dugovečan brak. Plašljive žene ili žene sklone ambivalentnom ponašanju retko kada se odlučuju na razvod. Muškarci koji beže od sukoba i koji izbegavaju odluke, takođe su podesni za stabilnu vezu.
Primarna porodica - zaštitan faktor
Na konferenciji je, pored seksa, bilo reči i o tome šta parove drži zajedno. Ako se žena nada dugoj vezi, trebalo bi da traži nesigurnog muškarca, zaključak je Julie Berkić sa Bavarskog državnog isnstituta.
Njen tim je posmatrao parove u ruralnim oblastima Bavarske koji su u proseku u braku oko 28 godina. I to ne samo zato što im je dobro u vezi. Trećina parova se pokazala kao «stabilno nesrećna» ili «nesigurna i rezignirana u vezi». Zajednička deca, projekti poput gradnje kuće ili profesionalni usponi i psihičke upletenosti održavaju parove zajedno i kada su zajedno nesrećni.
Naučnici takođe navode sigurnost iz primarne porodice kao «zaštitni faktor» za dug brak. Ko se oseća sigurno i vezan za svoju porodicu, moći će i partneru da pruži taj osećaj što opet povećava stabilnost veze.
Na konferenciji se takođe raspravljalo o poremećajima u vezi. Egon Garstik savetuje uznemirene i depresivne muškarce koji posle rođenja deteta ne mogu da izađu na kraj sa tim da više nisu na prvom mestu za njihovu ženu, nego tek na drugom, ili možda petom. Kako se neki novopečeni očevi osećaju najbolje je opisao jedan muškarac koji je tokom terapije ustanovio: «Začeo sam dete i izgubio».
[Only admins are allowed to see this link] [Only admins are allowed to see this link][Only admins are allowed to see this link] [Only admins are allowed to see this link]
[Only admins are allowed to see this image]