Foto-forum
nije teško biti fin,registracija za 3 sec i obavezno predstavljanje!!!
posle registracije neophodno je ulogovati se ...dakle korisničko ime i lozinka i slobodno krstarite forumom


ugodan boravak želi vam Zoki sa ekipom urednika
Foto-forum
nije teško biti fin,registracija za 3 sec i obavezno predstavljanje!!!
posle registracije neophodno je ulogovati se ...dakle korisničko ime i lozinka i slobodno krstarite forumom


ugodan boravak želi vam Zoki sa ekipom urednika
Foto-forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


The World in Photos
 
PrijemEventsRegistruj sePristupi
Zadnje teme
» Veverice
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 11:22 am od dođoška

» Ptice
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 11:01 am od dođoška

» Psi i macke
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 10:57 am od dođoška

» Jeleni, srne, košute, lanad
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 10:53 am od dođoška

» Domaće životinje
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 10:51 am od dođoška

» Divlje životinje
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 10:46 am od dođoška

» Deca i životinje
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 10:43 am od dođoška

» Bebe i deca
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 10:40 am od dođoška

» chat tema
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 9:34 am od dođoška

» slika dana
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 9:30 am od dođoška

» Fotografija meseca maj 2024
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 9:27 am od dođoška

» uz kaficu,čaj...
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 9:22 am od dođoška

» Dobro jutro , dobra večer , laku noć :)
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 9:21 am od dođoška

» Vremeplov-Na današnji dan
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 9:15 am od dođoška

» More,jezero,reka,plaža,palma...
Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeJuče u 8:40 am od Zoki

Traži
 
 

Rezultati od :
 

 


Rechercher Napredna potraga
Naj bolji poslanici
dođoška (243344)
Pablo Neruda - Page 11 I_vote_lcapPablo Neruda - Page 11 I_voting_barPablo Neruda - Page 11 I_vote_rcap 
Zoki (182846)
Pablo Neruda - Page 11 I_vote_lcapPablo Neruda - Page 11 I_voting_barPablo Neruda - Page 11 I_vote_rcap 
Ружа (169543)
Pablo Neruda - Page 11 I_vote_lcapPablo Neruda - Page 11 I_voting_barPablo Neruda - Page 11 I_vote_rcap 
maraja (122180)
Pablo Neruda - Page 11 I_vote_lcapPablo Neruda - Page 11 I_voting_barPablo Neruda - Page 11 I_vote_rcap 
BlackW (111592)
Pablo Neruda - Page 11 I_vote_lcapPablo Neruda - Page 11 I_voting_barPablo Neruda - Page 11 I_vote_rcap 
Doktor M (79536)
Pablo Neruda - Page 11 I_vote_lcapPablo Neruda - Page 11 I_voting_barPablo Neruda - Page 11 I_vote_rcap 
Daca* (74450)
Pablo Neruda - Page 11 I_vote_lcapPablo Neruda - Page 11 I_voting_barPablo Neruda - Page 11 I_vote_rcap 
biljana (65382)
Pablo Neruda - Page 11 I_vote_lcapPablo Neruda - Page 11 I_voting_barPablo Neruda - Page 11 I_vote_rcap 
djadja (61062)
Pablo Neruda - Page 11 I_vote_lcapPablo Neruda - Page 11 I_voting_barPablo Neruda - Page 11 I_vote_rcap 
Brzi (57960)
Pablo Neruda - Page 11 I_vote_lcapPablo Neruda - Page 11 I_voting_barPablo Neruda - Page 11 I_vote_rcap 
Similar topics
    Maj 2024
    PonUtoSreČetPetSubNed
      12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031  
    KalendarKalendar
    Add This
    Bookmark and Share




     

     Pablo Neruda

    Ići dole 
    +2
    vanja
    Zana
    6 posters
    Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
    AutorPoruka
    Zana
    Član
    Član
    Zana


    Ženski
    Broj poruka : 32910
    Datum upisa : 01.02.2011

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeSre Mar 02, 2011 8:20 am

    First topic message reminder :

    1904-1973

    Pablo Neruda - Page 11 35421993_m

    Pablo Neruda (12. jul 1904. - 23. septembar 1973) kome je pravo ime “Neftali Ricardo Reyes Basoalto” se rodio 20og jul. 1904, u gradu “Parral” u Cileu. Njegov otac je bio zeleznicar a njegova majka, koja je umrla kratko posle njegovog rodjenja, je bila uciteljica. Nekoliko godina kasnije njegov otac, koji se tada preselio u gradu «Temuco», se nanovo ozenio «Doña Trinidad Candia Malverde»

    Poeticar je proveo njegovo djetinstvo i mladost u «Temuco», tamo se i upoznao sa Gabrijelom Mustralom, gazdaricom djevojacke srednje škole. Od trineaste godine je vec poceo saradjivati u listu «La Mañana» usred toga i u «Entusiasmo y Perseverancia»--njegova prva publikacija--i prva pjesma. U 1920 god. je postao saradnik knjizevnog lista «Selva Austral» pod nadimkom «Pablo Neruda», koje je usvojio na uspomenu od Cehoslovackog poeticara «Jan Neruda» (1834-1891). Neke pjesme koje je Neruda tada napisao su publicirane u njegovoj prvoj publikaciji knjiga «Crepusculario» (1923). Sledece godine je bila publicirana «Veinte poemas de amor y una cancion desperada» jedna od njegovih najpoznatijih i najviše prevedene poezije. Pored njegovih pisanja pjesama Neruda je studirao Francuski i pedagogiju na fakultetu u Santiago. Izmedju 1927 i 1935e godine, drzava ga je stavila na konzulatu. Zato je imao priliku da posjeti mnogo zemalja kao na primjer Burmu, Cejlon, Javu, Singapor, Buenos Aires, Barcelonu, Madrid i tako dalje. Njegove poeti?ne produckcije u tom periodu je po?etak njegove 'knjizevne pobjede'



    Španski gradjanski rat i ubistvo Garcije Lorce, koji je bio najbolji drug Nerude, je njega pogodilo toliko strašno da je ucestovao u republickom pokretu. Prvo u Španiji a posle u Francuskoj, gdje je pocela njegova kolekcija pjesama «España el Corazon»(1937)

    U istoj godini se on vratio u njegovoj domovini. Njegova poezija je karakterisana politickim i socijalnim predmjetima. Knjiga «España el Corazon» je prouzrokovala veliki utisak medju narodima, pogotovo zato što je bilo štampano na frontu gradjanskog rata.



    U 1939e godine Neruda je bilo naredjeno da bude konzulu Španskoj emigraciji u Parizu. A kratko vrijeme posle toga konzul Meksika. U Meksiko je nanovo napisao «Canto general de Chile». Promijenio je originalne pjesme u epskoj pjesmi o citavom juznoamerickom kontinentu i njegovom narodu, prirodi i istoriskoj sudbini. Ovo knjiga, nazvano «Canto general» je publicirana iste godine. Knjiga od prilike ima 250 pjesama. Brzo posle publikacije knjiga je prevedena na mnogim jezicima. Skoro sve njegove pjesme su napravljene u teškoj situaciji kada je Neruda zivio u inostranstvu.



    U 1943e godine Neruda se ponovo vratio u Cile. U 1945e godine je bio izabran da bude senator republike. I tako je isto stupio u komunisticku partiju Cilea. U vrijeme protesta protiv predsjednika «Gonzales Videla» on je morao 2 god. da zivi u podzemlju sve dok nije uspijo da pobjegne u 1949e godine. Zivio je u razlicitim Evropskim zemljama. U 1952e godine se Neruda ponovo vratio kuci. U 1954e godine je knjiga «Las Uvas y el Viento» publicirana .



    Njegove dalje publikacije:

    1970 «La espada encendida»

    1970 «Las piedras de cielo»

    1969 «Fin del mundo»

    1968 «Las manos del dia»

    1967 «La Barcarola»

    1967 «Musical: Fulgor y muerte de Joaquin Murieta»

    1966 «Arte de Pajaros»


    Život je jedan i nema reprizu!
    Nazad na vrh Ići dole

    AutorPoruka
    dođoška
    Adminka
    Adminka



    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Maj 01, 2023 3:14 pm

    76
    Diego Rivera strpljenjem medveda tražio je smaragd šume u slikarstvu ili rumenilo, žestoki cvet krvi, skupio je svetlo sveta na tvojoj slici.

    Slikao je odlučan oblik tvoga nosa, iskru tvojih divljih zenica,
    nokte što raspaljuju zavist meseca, i usta lubenice na tvojoj letnjoj koži.

    Stavi ti dve glave vulkana jarko crvena od vatre, ljubavi i plemena araukanskog, i iznad obraza koje pozlati glina

    pokri te kacigom neobuzdanog požara i ostadoše tamo tajno ulovljene
    oči na svojoj potpunoj kuli: tvojoj kosi.
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka



    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeČet Maj 04, 2023 2:02 pm

    Pablo Neruda - Page 11 32271210


    Bilo je sedam i trideset
    jedne jeseni
    i ja sam čekao
    nije važno koga.
    A vrijeme, umorno da bude sa mnom
    malo pomalo ode
    i ostavi me samog.

    Ostadoh s pijeskom dana
    s vodom,
    s talogom tužnog umorenog tjedna.
    -Što je -reče mi lišće Pariza- koga čekaš?

    I tako sam više puta bio ponižen,
    najprije od svjetlosti koja je odlazila,
    onda od pasa, mačaka i oružnika.

    Ostadoh sam kao samotan konj
    kad na pašnjaku nema ni noći ni dana
    samo sol zime.

    Ostadoh tako bez ikoga
    tako prazan da je proplakalo posljednje lišće
    i onda je padalo kao suze.

    Nikada prije ni poslije
    ne ostadoh tako nenadano sam.
    Bje dok sam nekog čekao,
    ne sjećam se ,
    bijaše glupo,
    prolazno.
    Ali to bijaše trenutačna samoća,
    ona samoća
    koja se bijaše izgubila na putu
    i koja najednom poput vlastite sjene
    razvi svoju beskrajnu zastavu.

    Onda pobjegoh s onog ludog ugla
    najbrže što sa mogao.
    Bijaše kao da bježim ispred noći
    ili ispred nekog mračnog kamena koji se kotrlja.

    Beznačajno je to što pričam
    no to mi se dogodilo
    dok sam čekao
    ne znam koga
    jednog dana.

    Neruda (1958)
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka



    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeČet Maj 25, 2023 3:17 pm

    77
    Danas je danas s težinom prohujalog vremena, s krilima svega što će tek biti sutra,
    danas je Jug mora, staro doba vode i zadatak nekog novog dana.

    Tvojim ustima podignutim k' svetlu ili mesecu pridružiše se latice istrošenog dana,
    i juče stiže zureći svojom tamnom ulicom da bismo se setili njegova mrtvog lica.

    Danas, juče i sutra jedu se hodaući, pojedimo dan kao goruću kravu,
    naše stado čeka sa svojim izbrojanim danima,

    no svoje brašno baci vreme u tvoje srce, moja ljubav sagradi peć od gline Temuka: jer ti si hleb svagdašnji za moju dušu.
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka



    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeČet Maj 25, 2023 3:17 pm


    78
    Nemam: nikada više, i nemam: uvek. Na pesku pobeda ostavi noge izgubljene.
    Ubogi sam čovek određen da ljubi bližnje.
    Ljubim te. Ne znam ko si. Ne dajem, ne prodajem trnje.

    Neko će možda znati da nisam pleo vence krvave, da sam se borio s' porugom,
    da sam doista ispunio plimu svoje duše. I da sam podlost plaćao golubicama.

    Ne poznajem: nikada, jer drugačiji bejah, jesam i biću, i u ime
    svoje nestalne ljubavi proglašavam nevinost.

    Smrt je samo kamen, kamen zaborava. Volim te i ljubim radost na tvojim usnama. Donesimo drva. Zapalićemo vatru u planini.
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka



    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeČet Maj 25, 2023 3:17 pm


    79
    Noću, ljubljena, veži svoje srce za moje i neka zajedno u snu razbiju tmine
    kao dvostruki bubanj, boreći se u
    šumi protiv gustog zida okupanog lišća.

    Prolazu noćni, crna žeravo sna
    što hvataš niti zemaljskoga grožđa tačnošću nekog neredovitog voza
    što sene i kamenje hladno za sobom vuče neprestano.

    Zato me, ljubavi, veži za čisti pokret,
    za postojanost što kuca u tvojim grudima krilima nekog labuda ispod vode,

    da bi na zvezdana pitanja ovog neba
    naš san odgovorio jednim jedinim ključem i samo jednim vratima koja zatvori tama.
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka



    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeČet Maj 25, 2023 3:18 pm

    80
    S' putovanja i bola vratih se, ljubavi moja, tvom glasu, tvojoj ruci što dira žice gitare, vatri koja prekida jesen poljupcima
    i kruženju noći na nebu sumračnom.

    Za sve ljude sveta tražim hleb i carstvo, tražim zemlju za sve ratare bez sreće,
    i da se ne nada niko miru moje krvi i peva. Ali bez tvoje ljubavi ne mogu a da ne umrem.

    Za sve to svira valcer jasnog meseca, i pesma gondolijera u vodi gitare
    sve dok mi umorna glava ne klone sanjajući:

    jer sve su nesanice mog života zamrsile ovu senicu gde ti ruka živi i leti čuvajući tu noć putnika usnuloga.
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka



    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 12:32 pm

    Neruda
    100 ljubavnih soneta
    (1959.)



    81
    Sada si moja. Počivaj svojim snom u mom snu. Ljubav, bol i nevolja sada moraju usnuti.
    Noć se okreće na svojim nevidljivim točkovima, a ti si uza me čista k'o ćilibar uspavani.

    Nijedna neće, ljubavi, spavati s' mojim snovima. Ići ćeš, ići ćemo zajedno vodama ovog vremena. Nijedna neće putovati senom zajedno sa mnom, samo ti, uvek živa, uvek sunce i mesec.

    Sada su ruke tvoje otvorile nežne šake, ispustile nežne znakove, a ne zna se kamo, tvoje se oči sklopiše kao dva siva krila,

    dok sledim vodu koju nosiš, koja me nosi: noć, svet i vetar raspliću svoju sudbinu
    i ja sam bez tebe samo još tvoj vlastiti san.
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka



    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 12:33 pm


    82
    Ljubavi moja, zatvorivši ova noćna vrata molim te, ljubavi, da pođeš u tamni prostor: zatvori snove i uđi s' nebom u moje oči, prostri se u mojoj krvi kao široka reka.

    Zbogom, zbogom okrutna jasnoćo koja ode padajući u vreću svakoga prošlog dana, zbogom svakom zraku narandže ili sata, zdravo, zdravo seno, nestalna pratilice!

    Na ovom brodu ili vodi, smrti ili novom životu, još jednom sjedinjeni, usnuli i uskrsnuli,
    mi smo samo venčanje noći u krvi.

    Ne znam ko živi ili umire, ko se budi ili odmara, ali tvoje srce poklanja
    u mojim grudima darove svitanja.
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka



    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 12:35 pm

    84
    Još jednom, ljubavi, mreža dana gasi dela, točkove, vatre i zveket rastanka, i noći predajemo pšenicu povijenu
    koju je podne primilo od svetla i od zemlje.

    Samo mesec posred svoje čiste stranice podržava stupove širokog ušća neba, postojbina usvaja tromost zlata
    i ruke tvoje polako pripremaju noć.

    O ljubavi, o noći, o kupolo zatvorena rekom neprobojnih voda i u seni neba
    što odvaja i potapa svoje olujno grozđe,

    sve dok ne budemo jedini taman prostor, pehar u koji pada nebeski pepeo,
    kaplja u pulsu spore i duge reke.
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 12:37 pm

    85
    S' mora prema ulicama juri skitnička magla kao para goveda pokopanog na mrazu, dugi se jezici vode skupljaju skrivajući
    mesec što nam životima obeća postati nebeskim.

    Rana jeseni, piskutavo saće lišca, kad iznad sela drhte tvoje zastave
    pevaju lude žene opraštajući se s' rekama i konji ržu i ržu sve do Patagonije.

    Na tvome je licu večernja povijuša koja tiho raste nošena ljubavlju
    do glasnih potkova neba.

    Saginjem se nad vatrom tvog noćnog tela i ne volim ti samo nedra nego i jesen
    što prosipa u magli prekomorsku krv.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 12:37 pm

    86
    O južni krste, detelino mirisnog fosfora, s' četiri poljupca danas probi tvoja lepota, preprečila je senu i moj šešir:
    okrugao mesec šetao je po zimi.

    Tada, s ljubavlju mojom, s ljubljenom, o dijamanti modroga inja, vedrino nebeska,
    ti si se pojavila i noć se ispuni
    s' tvoja četiri podruma uzdrhtala od vina.

    O ustreptalo srebro ribe sjajne i čiste, zeleni krste, peršunu blistave sene,
    sviče na jedinstvo neba osuđeni,

    počivaj u meni, sklopimo naše oči.
    Na jedan trenutak spavaj s ljudskom noći. Upali u meni svoja četiri zvezdana broja.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 12:38 pm


    87
    Tri morske ptice, tri munje, troje makaza presekoše hladno nebo prema Antofagasti i zato ostade samo uzdrhtali vazduh,
    sve je treperilo kao ranjena zastava.

    Samoćo, daj mi znak svog neprekidnog porekla, jedva da si put okrutnih ptica
    i kucanje što nesumnjivo prethodi medu i muzici, moru i rođenju.

    (Samoća koju podržava postojano lice kao težak cvet raširen bez prestanka,
    sve dok ne obuhvati čisto mnoštvo neba.)

    Letela su hladna krila mora, Arhipelaga u susret pesku severoistocnog Čilea.
    I noć je zatvorila svoj nebeski grom.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 12:58 pm

    88
    Vraća se mesec mart sa svojim skrivenim svetlom i nebom se kližu beskrajne ribe,
    nestalan zemaljski dim napreduje oprezno i stvari jedna po jedna padaju u tišinu.

    Srećom, u toj krizi skitničke atmosfere združila si živote mora i plamena, žalobno gibanje broda zime,
    oblik koji je ljubav utisnula gitari.

    O ljubavi, ružo što je okupaše sirene i pena, vatro što plešeš i ulaziš nevidljivim stubama i budiš krv u tunelu besanice,

    da bi se zatrli talasi na nebu,
    da bi more zaboravilo svoja dobra i lavove i da bi svet pao u tamne mreže.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 12:58 pm

    89
    Kad umrem želim tvoje ruke na svojim očima: želim svetlo i žito tvojih ljubljenih ruku,
    da me još jednom dirne njihova svežina,
    da osetim nežnost što izmeni moju sudbinu.

    Hoću da živiš dok te, uspavan, čekam, hoću da tvoje uši i dalje slušaju vetar,
    da udišeš miris mora koje smo zajedno voleli
    i da nastaviš hodati peskom kojim smo hodali.

    Hoću da ono što volim nastavi živeti, a tebe sam ljubio i pevao iznad svega, zato cvetaj i dalje, rascvetana,

    da bi dostigla sve što ti ljubav moja naređuje, da bi sena moja prošetala tvojim vlasima,
    da bismo tako upoznali i razlog mome pevanju.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 12:58 pm

    90
    Pomislih da ću umreti, osetih blizinu hladnoće i od svoga života ostavih samo tebe:
    usta ti behu dani i noći moje zemaljske,
    a tvoja koža republika koju mi poljupci stvoriše.

    U ovome trenutku gotovo je s knjigama, prijateljstvom i blagom zgrtanim bez predaha, s prozračnom kućom koju smo skupa sagradili: sve prestade da postoji osim tvojih očiju.

    Jer ljubav je, dok nas život progoni, naprosto visoki talas iznad talasa,
    ali jao kad smrt stigne i kucne na vrata.

    Ostaje samo tvoj pogled za toliku prazninu, samo tvoja svetlost da se ne bude više, samo ljubav tvoja da zatvori senu.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 1:00 pm

    91
    Pokrivaju nas godine kao sitna kiša. vreme je beskrajno i jalovo,
    pero soli dira tvoje lice
    i kapi su izgrizle moju odeću:

    ne razlikuju vreme u mojim rukama ili let narandže u tvojima:
    snegom i motikom probija život: tvoj život koji je život moj.

    Moj život koji ti dadoh puni se godinama, kao bujnost nekog grozda. Vratiće se grožđe zemlji.

    A tamo dole vreme će i dalje postojati i nadati se i padaće kiša na prah željno da izbriše i samu odsutnost.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 1:00 pm

    92
    Ljubavi moja, umrem li, a ti ne umreš, ljubavi moja, umreš li, a ja ne umrem, ne ostavimo bolu odviše prostora: nema života do ovoga koji živimo.

    Prah u žitu, pesak u pesku,
    vreme, voda što luta, nejasan vetar odneo nas je kao ploveće seme.
    Moglo se desiti da se ne sretnemo u vremenu.

    Ovu livadu na kojoj se nađosmo, o maleni beskraju, vraćamo,
    ali ta ljubav, ljubavi, nije svršena.

    I kao što nije imala rođenja, ni smrti nema i kao duga reka menja jedino zemlje ili usne.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 1:01 pm

    93
    Ako se jednog dana tvoja nedra zaustave,
    i nešto prestane teći goreći u tvojim žilama, ako ti glas sa usana siđe i ne bude reč,
    ako ti ruke zaborave leteti i usnu,

    Matilda, ljubavi, neka ti usne budu malo otvorene jer ovaj poslednji poljubac mora trajati sa mnom, mora ostati zauvek nepomičan na tvojim ustima da bih ga tako sačuvao u svojoj smrti.

    Umreću ljubeći ti luda i hladna usta, grleći izgubljeni grozd tvoga tela, tražeći svetlo tvojih sklopljenih očiju.

    I tako, kad zemlja primi naš zagrljaj otići ćemo spleteni u jednoj jedinoj smrti
    da bismo zauvek živeli večnost jednog poljupca.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 1:01 pm

    94
    Umrem li nadživi me s toliko čiste snage da probudiš bes bledila i mraza,
    podigni s juga na jug nerazorive oči,
    od sunca do sunca da zvone ti usta gitare.

    Neću da oklevaju ni smeh, ni tvoji koraci, ne želim da umre moje nasleđe radosti, ne kucaj o moje grudi, ja sam odsutan.
    Živi u mojoj odsutnosti kao u nekoj kući.

    Odsutnost je kuća toliko velika da ćeš u nju ući preko zidova
    i obesiti slike o vazduh.

    Odsutnost je kuća toliko prozirna da ću te bez života videti kako živiš
    i, budeš li trpela, ljubavi, umreću ponovo.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 1:01 pm

    95
    Kao mi, ko se ljubio? Tražimo drevni pepeo spaljenoga srca
    i tamo neka padaju redom naši poljupci sve dok ne uskrsnu nenastanjeni cvet.

    Ljubimo ljubav što pojede svoj plod i siđe na zemlju s licem i vlašću:
    ti i ja smo svetlost koja se nastavlja, njen neslomivi i osetljivi klas.

    Ljubavi koju zakopa toliko hladna vremena, i sneg i proleće i zaborav i jesen,
    približimo svetlo jedne nove jabuke,

    svežine otvorene jednom novom ranom, kao da drevna ljubav stupa u tišini
    po večnosti sahranjenih usta.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 1:01 pm

    96
    Razmišljam, ovo doba u kome si me volela nestaće zamenjeno nekom drugom modrinom i druga koža biće na istim kostima
    i druge oči videće proleće.

    Niko od onih što su svezali ovaj čas, od onih koji su razgovarali s dimom, ni vlade, ni trgovci, ni prolaznici,
    neće i dalje plesati na svojim koncima.

    Nestaće okrutni bogovi s' naočarima, dlakavi mesožderi s' knjigom,
    lisne uši i pipipaseiros.

    I kad svet bude tek ispran rodiće se u vodi druge oči i niknuće pšenica bez suza.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 1:02 pm

    97
    Treba leteti u ovom vremenu, ali kuda? Bez krila i aviona leteti bez sumnje:
    već su prošli koraci bez pomoći i nisu podigli noge putnika.

    Treba leteti u svakom času poput orlova, muva i dana, treba pobediti oči Saturna
    i podići tamo nova zvona.

    Sad nisu dovoljne cipele i ulice, sada ne služi zemlja lutalicama, sada je korenje prešlo noć

    i ti ćeš se pojaviti na drugoj zvezdi, sasvim sigurno privremena,
    na kraju pretvorena u divlji mak.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 1:02 pm

    98
    Ova reč, ovaj papir ispisan hiljadama ruku jedne jedine ruke, ne ostaje u tebi, ne služi snovima, u zemlju pada i tamo se nastavlja.

    Nije vazno hoće li se svetlo ili hvala uliti ili izliti iz pehara
    ako su bili snažan drhtaj vina, ako ti je usta obojilo amarant.

    Ne želi više kasni slog
    ono što privlači i povlači greben mojih uspomena, uzbuđena pena

    želi pisati jedino tvoje ime.
    I makar o njemu ćuti moja mračna ljubav kasnije će ga izgovoriti proleće.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 1:02 pm

    99
    Doći će drugi dani, razumeće se tišina bilja i planeta
    i koliko će se čistih stvari desiti! Violine će imati miris meseca!

    Hleb će tada biti kao ti što jesi: imaće tvoj glas, tvoje žitno poreklo
    i druge će stvari tvojim glasom govoriti: izgubljeni konji Jeseni.

    I ako ne bude kako je suđeno ljubav će ispuniti velike bačve kao da je drevni med pastira,

    a ti u prahu mog srca
    (gde će biti beskrajna skladišta) ići ćeš i vraćati se među lubenice.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePon Avg 21, 2023 1:03 pm

    100
    U središtu zemlje odvojiću smaragde, da bih te ugledao i ti ćeš stajati poput klasja
    s' perom vode glasničke.

    Kakav svet! Kakav duboki peršun! Kakav brod što plovi u milini!
    I ti, možda, i ja, možda topaz! Neće biti više deobe u zvonima.

    Biće samo vazduh potpuno slobodan, jabuke nošene vetrom,
    sočna knjiga u senici,

    i tamo gde mirišu karanfili stvorićemo odoru što će se opirati večnosti nekog pobedničkog poljupca.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimeUto Jan 09, 2024 7:13 pm

    Ovog puta me pustite da budem srećan,
    Ništa se nije desilo nikom,
    Sve što se dešava to je da sam srećan
    Sa sve četiri strane srca,
    Kad hodam, spavam ili pišem.
    Šta da radim, srećan sam.
    Bezbrojniji sam od paše na livadama,
    Osećam kožu kao cerovu koru
    I dole nadu, gore ptice,
    More kao kopču na svome pojasu,
    Od hleba i kamena stvorenu zemlju,
    Vazduh raspevan kao gitara.

    Ti, pokraj mene u pesku, pesak si,
    Pevaš i pesma si,
    Svet je danas moja duša,
    Pesma i pesak,
    Svet su danas moja usta,
    Pusti me da u tvojim usnama
    I u pesku budem srećan,
    Srećan što dišem i što ti dišeš,
    Srećan što dodirujem tvoje koleno
    I tad mi se čini da sam dotak’o
    Azurnu kožu neba i njenu svežinu.

    Danas me pustite samog da budem srećan,
    Sa svima ili bez ikog,
    Srećan sa pašom i peskom,
    Srećan sa vazduhom i zemljom,
    Srećan sa tobom,
    Sa tvojim usnama srećan.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    dođoška
    Adminka
    Adminka
    dođoška


    Bedž : kraljica
    Norveška Ženski
    Broj poruka : 243344
    Datum upisa : 30.03.2020

    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitimePet Mar 15, 2024 6:24 pm

    Pablo Neruda - Page 11 B-343210


    Ponekad poželim da zaustavim vreme
    ali nikako da nađem prave reči
    ne umem ja to
    da ti kažem koliko mi značiš
    koliko te volim
    jedina moja
    pronađi me u mislima
    potraži me u dodiru
    usnama me opij
    uspavaj me poljupcima
    rukama me čvrsto zagrli
    i ne daj me nikom
    čuvaj me u ovoj savršenoj iluziji
    i molim te ne prekidaj
    voli me kao i ja tebe
    željan i zauvek.


    "Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
    Nazad na vrh Ići dole
    Sponsored content





    Pablo Neruda - Page 11 Empty
    PočaljiNaslov: Re: Pablo Neruda   Pablo Neruda - Page 11 I_icon_minitime

    Nazad na vrh Ići dole
     
    Pablo Neruda
    Nazad na vrh 
    Strana 11 od 11Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
     Similar topics
    -
    » Pablo Neruda-Priznajem da sam živeo

    Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
    Foto-forum :: Razne slike-other image :: Biblioteka :: Čitaonica/Slikovnica-
    Skoči na: