Amerikanci sve više smatraju da je brak zastareo vid zajedničkog života i da za stvaranje porodice nisu potrebni svedbana zvona, sudbonosno "da", zaveti pred Bogom. [Only admins are allowed to see this image]
Stav Amerikanaca se sve više i brže okreće od braka, pokazuju statističcki podaci iz SAD-a prema kojima 52 odsto mladih od 18 godina i više, živi u zajednicama koje nisu bračne.
Takođe, u najnovijoj anketi Istraživačkog centra "Pju", protiv sklapanja braka se izjasnilo 39 odsto anketiranih dok je 1978. takvih bilo 28 odsto.
Na "novo promišljanje o braku", kako kažu stručnjaci, uticali su odrastanje uz razvedene roditelje, finansijska kriza i siromaštvo.
Svako treće dete u SAD raste u zajednici sa jednim od razvedenih roditelja, ili u porodici koja je stvorena bez sklapanja braka, podaci su federalne statističke službe.
Statistički preciznije - 29 odsto mladih Amerikanaca ispod 18 godina starosti živi u razvedenim (14 odsto) i u vanbračnim (15 odsto) porodičnim prilikama.
U anketi centra "Pju", na pitanje da navedu šta smatraju porodicom, Amerikanci su naveli sijaset različitih definicija. Za većinu je to bila bračna zajednica muškarca i žene sa ili bez dece, ali je u proseku četiri od pet anketiranih navelo da porodicu čini muško-ženski par koji ne mora da bude venčan, ili jedan od roditelja sa detetom, dok se tri od pet anketiranih opredelilo za zajednicu osoba istog pola.
Promene stava o porodici su najviše uočene kod mladih u dobi od 18 do 29 godina koji, inače, imaju lberalnije stavove od starijih generacija.
Promena stava o braku je uzrokovana, tvrde stručnjaci, ekonomskom situacijom. Ove godine je za 13 odsto povećan broj vanbračnih zajednica, što ukupno iznosi 7,5 miliona muškaraca i žena širom SAD.
Stručnjaci smatraju da ljudi ne žele da se, u situaciji nesigurne zaposlenosti i finansija, bračno obavezuju da izdržavaju partnere.
Državna statistička služba namerava da iduće godine promeni zvaničnu definiciju porodice u SAD i da pod tim pojmom budu obuhvaćne vanbračne zajednice osoba suprotnog ili istog pola, bez ili sa decom rođenom ili usvojenom. Time će se uticati na promenu okvira državne brige o porodici i socijalnim davanjima koje obezbeđuju i odobravaju federalne i državne agencije.
Danas, na primer, vanbračna zajednica zaposlenih roditelja sa decom nije "porodica", što se ogleda u svakom njihovom suočavanju sa administracijom.
Brak podržavaju brak, ali ga ne praktikuju
Uprkos rastućem stavu da sklapanje braka nije neophodno, anketa je ipak pokazala da 67 odsto Amerikanaca misli pozitivno o budućnosti braka i porodice, što je znatno više u odnosu na pozitivno mišljenje o obrazovnom sistemu (50 odsto), ekonomiji (46 odsto) i moralu (41 odsto).
Interesantno je da su anketirani, bez obzira na to kakav stav imaju o oblicima porodičnog života, zdušno podržali tradicionalnu porodičnu manifestaciju Dan zahvalnosti, koji se obeležava jednom godišnje, svakog četvrtog četvrtka u novembru, uz obaveznu pečenu ćurku.
Dan zahvalnosti vuče korene od prvih engleskih doseljenika i u biti slavi zajednicu različitih kultura imigranata u SAD.
Prvi put je obeležen 1621. kada su se, posle mučnog prekookeanskog puta, došavši u "novi svet" pridošlice organizovale da zaborave sve što ih je razdvajalo u "starom svetu" i da proslave međusobnu jednakost.
Amerikanci, kako pokazuje najnovija anketa, smatraju da je Dan zahvalnosti nešto što se mora obeležiti, bez obzira šta smatraju porodicom.
Istraživanje o tome šta Evropljani misle o porodici i braku, nije urađeno, ali s obzirom na to da su razvodi, kao i vanbračne veze, sve češći i na Starom kontinentu, može se pretpostaviti da su istomišljenici sa Amerikancima.
U Srbiji, na primer, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, svaki četvrti sklopljeni brak razvede.
Više o tome pročitajte [Only admins are allowed to see this link].