Foto-forum
nije teško biti fin,registracija za 3 sec i obavezno predstavljanje!!!
posle registracije neophodno je ulogovati se ...dakle korisničko ime i lozinka i slobodno krstarite forumom


ugodan boravak želi vam Zoki sa ekipom urednika
Foto-forum
nije teško biti fin,registracija za 3 sec i obavezno predstavljanje!!!
posle registracije neophodno je ulogovati se ...dakle korisničko ime i lozinka i slobodno krstarite forumom


ugodan boravak želi vam Zoki sa ekipom urednika
Foto-forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


The World in Photos
 
PrijemEventsRegistruj sePristupi
Zadnje teme
» Veverice
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 11:22 am od dođoška

» Ptice
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 11:01 am od dođoška

» Psi i macke
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 10:57 am od dođoška

» Jeleni, srne, košute, lanad
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 10:53 am od dođoška

» Domaće životinje
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 10:51 am od dođoška

» Divlje životinje
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 10:46 am od dođoška

» Deca i životinje
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 10:43 am od dođoška

» Bebe i deca
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 10:40 am od dođoška

» chat tema
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 9:34 am od dođoška

» slika dana
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 9:30 am od dođoška

» Fotografija meseca maj 2024
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 9:27 am od dođoška

» uz kaficu,čaj...
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 9:22 am od dođoška

» Dobro jutro , dobra večer , laku noć :)
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 9:21 am od dođoška

» Vremeplov-Na današnji dan
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 9:15 am od dođoška

» More,jezero,reka,plaža,palma...
Leonard Koen I_icon_minitimeJuče u 8:40 am od Zoki

Traži
 
 

Rezultati od :
 

 


Rechercher Napredna potraga
Naj bolji poslanici
dođoška (243344)
Leonard Koen I_vote_lcapLeonard Koen I_voting_barLeonard Koen I_vote_rcap 
Zoki (182846)
Leonard Koen I_vote_lcapLeonard Koen I_voting_barLeonard Koen I_vote_rcap 
Ружа (169543)
Leonard Koen I_vote_lcapLeonard Koen I_voting_barLeonard Koen I_vote_rcap 
maraja (122180)
Leonard Koen I_vote_lcapLeonard Koen I_voting_barLeonard Koen I_vote_rcap 
BlackW (111592)
Leonard Koen I_vote_lcapLeonard Koen I_voting_barLeonard Koen I_vote_rcap 
Doktor M (79536)
Leonard Koen I_vote_lcapLeonard Koen I_voting_barLeonard Koen I_vote_rcap 
Daca* (74450)
Leonard Koen I_vote_lcapLeonard Koen I_voting_barLeonard Koen I_vote_rcap 
biljana (65382)
Leonard Koen I_vote_lcapLeonard Koen I_voting_barLeonard Koen I_vote_rcap 
djadja (61062)
Leonard Koen I_vote_lcapLeonard Koen I_voting_barLeonard Koen I_vote_rcap 
Brzi (57960)
Leonard Koen I_vote_lcapLeonard Koen I_voting_barLeonard Koen I_vote_rcap 
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar
Add This
Bookmark and Share




 

 Leonard Koen

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 12:54 pm

Leonard Koen 220px-10

Koen je rođen 21. septembra 1934. u Montrealu. Otac mu je preminuo kada mu je bilo svega devet godina. No, kao veoma praktičan čovek na vreme je osnovao trust fond za svog sina što je Koenu uz malu mesečnu naknadu obezbedilo bezbrižnu mladost. Mladi Leonard, međutim, nikako nije mogao da preboli gubitak oca. Upada u tešku depresiju, a utehu pronalazi u eksperimentisanju sa drogama. Kasnije će priznati da je jedini način da se izleči bio odlazak krajem šezdesetih u manastir, gde se susreo sa novim religijskim uticajima. Doduše, ne potpuno nepoznatim. Iako je rastao u judaističkoj tradiciji, Montreal je bio uglavnom katolička i protestantska sredina. Kritičari će kasnije ovaj njegov period navoditi kao presudan za stvaranje pesama sa religijskim referencama, poput Story Of Isaac i Hallelujah.
Prekretnicom svog života veliki muzičar smatra trenutak kada je kao petnaestogodišnjak u lokalnoj knjižari naišao na jednu Lorkinu knjigu. Tada se prema sopstvenom svedočanstvu do te mere zaljubio u njegovu poeziju da je često izjavljivao kako mu je Lorka uništio život. Bez ikakvih obaveza, odlučuje da se ozbiljno posveti pisanju. Sa tim kombinuje i muziku, s obzirom na to da je još kao klinac naučio da svira gitaru. Bilo je to u vreme kada se sprijateljio sa izvesnim studentom, inače – zvezdom montrealskih parkova. Pošto ga je ubedio da mu održi nekoliko lekcija iz sviranja gitare, njegovoj sreći nije bilo kraja. No, dobrog mentora je ubrzo izgubio. Kada se Koenov prvi profesor nije pojavio na nekoliko sledećih časova, Leonard je nazvao internat i saznao da je student izvršio samoubistvo.

Početkom 1951. Koen upisuje fakultet, no pre diplomiranja objavljuje prvu knjigu poezije (1956). Nagrada je bila stipendija od 2000 dolara i put po Evropi. Ubrzo postaje poznato ime u kanadskim literarnim krugovima, a početkom 60-ih, sa 1.500 dolara u džepu (koje je zaradio prodajom knjige), odlazi na grčko ostrvo Hidra. Tamo je kupio kuću i u potpunoj izolaciji počeo intenzivnije da se bavi pisanjem. Prvi roman, svojevrsnu storiju o svom odrastanju, objavljuje 1963. Tada je nastala i čuvena pesma So Long, Marianne, posvećena njegovoj tadašnjoj velikoj ljubavi Marien Jensen.

Sredinom šezdesetih vraća se u Ameriku i postaje deo njujorške umetničke scene. Upoznaje krug oko Endija Vorhola i sve se intenzivnije druži sa Luom Ridom, a zahvaljujući Džonu Hemondu, čoveku koji je otkrio Boba Dilana, piše prve folk pesme za nekoliko izvođača, među kojima je bila i Džudi Kolins. Kada joj je ponudio pesmu Suzanne, prvo ju je otpevao preko telefona. Stvar je ubrzo postala veliki hit. No, Koen se ne libi da u to vreme neke svoje pesme izvodi sam po raznim folk festivalima. Tada privlači pažnju Columbia Records, čija je najveća zvezda u to vreme bio niko drugi do Bob Dilan.

Prvi album Songs Of Leonard Cohen iz 1967. prošao je nezapaženo u Americi, ali se zato svideo Britancima. Apsurdno, ali baš na ovom ostvarenju našle su se neke od danas najpopularnijih Koenovih pesama – Suzanne, So Long Marianne, Sisters Of Mercy. Ne obazirući se na kritike, dve godine kasnije Leonard objavljuje još mračniji i nekomercijalniji album Songs From a Room sa kojeg se izdvajaju često obrađivana Bird on a Wire, The Story of Isaac posvećena jevrejskom nasleđu i jedan od najboljih prepeva numere Partisan, posvećene romantičnim borcima za pravdu. Leonardovo stvaralaštvo lirski je neuhvatljivo i za njegove najveće poznavaoce. Služeći se metaforama, parafrazama, ironičnim i humorističkim odnosom prema društvu, u tekstovima se bavi ljubavlju, religijom, seksualnošću, samoubistvima, depresijom, istorijom i međuljudskim odnosima.

U vokalnom smislu takođe pravi velike promene. Karijeru je započeo kao visoki bariton, da bi godine pušenja njegov glas učinile jednim od najdubljih basova na savremenoj muzičkoj sceni. Posle izdanja The Songs of Love and Hate (1971) na kojem su prvi put uvedeni gudački instrumenti Leonard se pozabavio privatnim životom. Ulazi u vanbračnu zajednicu sa umetnicom Suzan Elrod sa kojom dobija dvoje dece, a tokom rata između Izraela i Sirijsko-egipatske koalicije odlazi u Izrael, gde je prvo krenuo u borbu da bi naposletku isključivo nastupao kao muzičar po vojnim bazama.

Najviše poklonika stiče po objavljivanju New Skin for Old Ceremony (1974) na kojem se našla i legendarna pesma Chelsea Hotel No. 2, o noći koju su Koen i Dženis Džoplin proveli u poznatom njujorškom hotelu Čelsi. Zahvaljujući nesmotrenoj ideji izdavačke kuće, sredinom sedamdesetih na albumu Death of a Ladies’ Man produkciju potpisuje Fil Spektor, te ne samo da je nekoliko pesama snimljeno bez Koena (ubačeni su samo demo vokali) već je i čuveni Koenov muzički minimalizam zamenjen orkestrima. Bek vokale je pevao Bob Dilan.
Uz savršeni džez fjužn, uticaje kantautorke Džoni Mičel i romske violinske deonice, Koen se albumom Recent Songs iz 1979. vraća sebi. Izdvajaju se: Our Lady of Solitude, The Gypse’s Wife i The Smokey Life. Iste godine Koen ostavlja Suzan Elrod i ulazi u vezu sa Rebekom de Mornaj. Osamdesete Koenu donose bogatiju i savremeniju produkciju. U pesme ubacuje sintisajzere, električne gitare, jake ritmove, te konačno postaje prihvatljiviji široj publici. Glas mu, međutim, postaje toliko dubok da kritičari njegovo pevanje u šali porede sa pevanjem sveštenika na sahrani. Na ovom albumu započeo je saradnju sa pevačicom Andžani Tomas, s kojom ubrzo započinje ljubavnu aferu. Dekadu zatvara sjajnim albumom I’m Your Man, savršenom kombinacijom umetničke vrednosti i komercijale. First We Take Manhattan, Everybody Knows i I’m Your Man spajaju pesimizam i mračni humor, koji daju onaj dobro znani koenovski pogled na svet.
Devedesete otvara prvi u nizu tribjut albuma I’m Your Fan. Na njemu su Koena obradili: R.E.M., The Pixies, Nik Kejv, Jan Mekkuloh, Džon Kejl. Time se konačno i formalno ističe Koenov širok uticaj na savremenu rok scenu. Sa albumom The Future (1992) vraća se religijsko proročkom stilu. Bavi se temama uništenja prirode, narkomanije, diktatorstva, abortusa, nuklearnog uništenja… Ne samo da je svaka od numera potencijalni hit već se Waiting for the Miracle, The Future i Anthem pojavljuju i u filmskom blokbasteru Olivera Stona „Natural Born Killers“.
Početkom ovog milenijuma na scenu se spektakularno vraća albumom Ten New Songs na kojem sarađuje sa Šeron Robinson, koja je napisala dobar deo muzike i otpevala prateće vokale. Kuriozitet je da je numeru koja otvara album, In My Secret Life, pisao 13 godina! Očigledno obožavan od žena, na sledećem, ovoga puta džez ostvarenju Dear Heather (2004) snage udružuje sa Andžani Tomas. I sa njom deli pevačke deonice, da bi je na narednom albumu Blue Alert (2006) pustio da sve sama otpeva. U martu 2008. Koen je primljen u Rokenrol kuću slavnih u Njujorku, u društvu Madone, Džona Melenkampa i grupa The Dave Clarke Five i The Ventures. Kritičar uglednog britanskog lista Independent, Endi Gil, u svojoj kritici Koenovog živog albuma Live in London nagradio je ovo izdanje maksimalnom ocenom od pet zvezdica.
Umro je 2016. godine u Los Anđelesu.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 12:55 pm

Leonard Koen Fe7fdb83d1ae4b57bc4fa89df8bb1909.md


PJESMA
Čuo sam za čovjeka
koji riječi izgovara tako lijepo da ako samo pomene njihovo ime žene mu se daju same.
Ako sam nijem pokraj tvoga tijela dok tišina poput raka cvjeta na našim usnama to je zato što čujem čovjeka na stepeništu pročišćava grlo ispred naših vrata


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 12:56 pm

Leonard Koen Ed7102989b6d72c5c989acf474114c42.md

LJUBAVNICI
Za vrijeme prvog pokolja
Sreli su se iza ruševina svojih domova
Slatki trgovci posluju: njena ljubav Za istoriju – punu pjesama
I u vrelim pećima uspjeli su
Poljubiti se brzo
Prije no je vojnik došao
Da izbije njene zlatne zube
I u samoj peći
Dok su vatre bivale sve veće
Pokušao je ljubiti njene grudi u plamenu Koji je gutao i nju samu
Kasnije se pitao često:
Je li njihova trampa bila potpuna? Dok su ljudi oko njega pljačkali I da je prevaren znali.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 12:58 pm

Leonard Koen E672562e85a54a52842450608dc4faa3.md


OVA HEROJSTVA
Da imam svijetleću glavu i da se ljudi za mnom okreću u tramvajima; da mogu svoje tijelo provući kroz bistru vodu pokraj riba i vodenih zmija; da mogu uništiti svoje perje u letu ka suncu; zar misliš da bih ostao u ovoj sobi, izgovarao ti pjesme, stvarao nepristojne snove od najmanjih pokreta tvojih usta?


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 12:58 pm

Leonard Koen E9831e4830b2fc19179f0bbdcf42ab24.md


POSJEDUJUĆI SVE
Plašiš se da ću te ostaviti.
Neću te ostaviti.
Samo stranci putuju. Posjedujući sve ja nemam gdje otići


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 12:59 pm

Leonard Koen Df90397045b147ffa8ec35ebd138c72b.md


PJESMA
umalo sam otišao u krevet da se ne sjetim
četiri bijele ljubičice koje sam stavio u rupicu za dugmad tvog zelenog džempera
i kako sam te poljubio onda i ti si me poljubila stidljivo poput misli da nikad neću biti tvoj ljubavnik


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 12:59 pm

Leonard Koen D47d1f6c388c407b983720e7409b539d.md


LJETNI HAIKU
za Franka i Marian Scott
tišina i dublja tišina kad cvrčci oklijevaju


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:00 pm

Leonard Koen D27e0a8bdce846a4bd0a7950e50eb413.md


POKLON
Govoriš mi da je tišina bliža miru od pjesama ali ako bih ti kao poklon donio tišinu (jer tišinu poznajem) rekla bi Ovo nije tišina ovo je još jedna pjesma i vratila bi mi je nazad.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:00 pm

Leonard Koen D7b7728eb87c459fbea618750f54825d.md

PITAM SE KOLIKO LJUDI U OVOM GRADU
Pitam se koliko ljudi u ovom gradu živi u namještenim sobama. Kasno noću dok gledam vani u zgrade kunem se da mogu vidjeti lice u svakom prozoru kako me gleda, i kada se okrenem
pitam se koliko njih ode do svojih stolova i ovo zapiše.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:00 pm

Leonard Koen D5e1f988a89c486da68d0b33e89c9bb5.md


PUTOVANJE

Voleći te, tijelo tijelu, često sam razmišljao
O putovanju bez novca do nekog blatnog prijestolja
Gdje mi učitelj može pokazati kako da ostvarim
Život bez bola, da volim sam
U neranjivom zagrljaju kamena i jezera.
Izgubljen u poljima tvoje kose nikad se nisam izgubio
Dovoljno da izgubim put kojim sam morao poći;
Bez daha pokraj tvoga tijela nisam mogao istrošiti
Snagu koja mi zabranjuje ugovor, zavjet,
Ili obećanje, i često dok si spavala
Sa strahom sam gledao iznad tvoje ljepote.
Sada
Ja znam zašto se toliko ljudi zaustavilo i plakalo Na pola puta između ljubavi koje su ostavili i
Onih kojima su težili,
I pitali se da li ih putovanje igdje vodi – Horizonti čuvaju meku liniju tvog obraza, Vjetrovito nebo je medaljon tvojoj kosi.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:01 pm

Leonard Koen D2a0de456813403193ffc3ae4a9dcaae.md

ROGONJINA PJESMA
Ako ovo liči na pjesmu mogao bih te upozoriti na početku da to ne treba biti.
Ništa ne želim pretapati u poeziju. Znam sve o njenom udjelu ali to me sada ne interesuje.
Ovo je između tebe i mene.
Lično me nije briga ko je koga namamio:
U stvari pitam se da li mi je uopšte stalo.
Ali muškarac mora nešto reći. I tako si je napio sa 5 MacKewan piva, odveo u svoju sobu, pustio prave ploče, i za sat ili dva uradili ste to. Znam sve o strasti i časti ali na žalost ovo nije malo ništa s tim:
o, bilo je strasti, u to sam siguran čak i malo časti ali važno je bilo nabiti rogove Leonardu Cohenu.
Dovraga, mogao bih ovo poslati oboma:
Nemam vremena da pišem išta drugo.
Moram izreći svoje molitve.
Moram čekati na prozoru.
Ponavljam: važno je bilo nabiti rogove Leonardu Cohenu.
Sviđa mi se taj stih jer je moje ime u njemu. Ono od čega mi je zaista muka je da je sve kao što je bilo i ranije: još uvijek sam nekakav prijatelj, još uvijek sam nekakav ljubavnik.
Ali ne zadugo:
zato ovo govorim vama dvoma.
Stvar je u tome da se pretvaram u zlato. Dug je to proces, kažu, dešava se u fazama.
Ovim vas obavještavam da sam se već pretvorio u glinu.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:01 pm

Leonard Koen D0d89f5e947a493086709d19ddb5910b.md


POSTOJE NEKI LJUDI
Postoje neki ljudi čija imena bi planine trebale nositi u vječnost.
Obilježja na groblju nisu dovoljno visoka
ili zelena, i sinovi odlaze daleko
od šake na koju će im očeva ruka uvijek ličiti.
Imao sam prijatelja: Živio je i umro u moćnoj tišini
i časno
Nije ostavio knjigu, sina, ili ljubavnicu da plaču.
Niti je ovo jadikovka već samo imenovanje te planine po kojoj hodam, mirisne, tamne, svijetlo bijele ispod linije magle.
Po njemu zovem ovu planinu.



"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:02 pm

Leonard Koen C1518d6836304efb9451094edb09ae2c.md


ŠTA JA RADIM OVDJE
Ne znam je li svijet lagao
Ja sam lagao
Ne znam je li se svijet urotio protiv ljubavi
Ja sam napravio urotu protiv ljubavi Atmosfera mučenja nije utjeha
Ja sam mučio
I bez oblaka oblika gljive
mrzio bih
Slušaj
Uradio bih iste stvari i da nije bilo smrti
Mene nećete kao pijanca držati ispod hladne česme činjenica Odbijam univerzalni alibi
Kao prazna telefonska govornica primjećena noću i zapamćena
kao ogledala u hodniku kina korištena samo na izlasku
kao nimfomanka koja veže njih hiljadu u čudno bratstvo ja čekam
svakog od vas da se ispovjedi


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:03 pm

Leonard Koen C43b54c0b0e44b29b3f21e9952e86d74.md

SJETIO SAM SE NA TRENUTAK
Sjetio sam se na trenutak
Znao sam zašto ti se trebam zahvaliti Vidio sam moćne ljude iz vlade u crnim
odijelima
Vidio sam ih razgolićene u naručjima mladih ljubavnica muškarci više goli od golih žena muškarci koji plaču tiho
Ne to nije to
Zaboravljam zašto ti se trebam zahvaliti a to znači da sam ostavljen čistoj čežnji Koliko imaš godina sviđaju li ti se tvoja bedra
Sjetio sam se na trenutak Imao sam razlog da dozvolim prizoru tvojih usta uništenje mog razgovora Nešto na radiju kraj meksičke pjesme Vidim kako isplaćuju muzičare oni nisu čak ni iznenađeni znali su da je to samo posao Sad sam se potpuno pogubio
Mnogo ljudi misli da si lijepa
Kako se ti zbog toga osjećaš
Ja zbog toga ne osjećam ništa
Imao sam čudesan razlog da ti se jednostavno
ne udvaram
Bio sam svezan novinama
vidio sam tajne dogovore u visokim uredima vidio sam ljude koji su voljeli svoje ovozemaljsko iako su gledali kroz
velike električne teleskope
još uvijek su mislili da je to što imaju ovdje
ozbiljno
ne samo hobi ukus bezopasno prenemaganje
mislili su da je kosmos slušao
Odjednom sam pun straha Jedno od njihovih nejasnih pravila može nas razdvojiti
Bio sam spreman da molim za milost
Sada proničem u poniženje
Zaboravio sam zašto sam ovo započeo
Želio sam pričati o tvojim očima Ne znam ništa o tvojim očima i ti si primijetila koliko malo znam Želim te negdje na sigurnom daleko od visokih ureda
Proučavat ću te kasnije
Toliko ljudi želi da tiho plače pokraj tebe
4. jul 1963.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:03 pm

Leonard Koen Bdecc3bbf3f64e73956eeaf6dade4f79.md

POVRATAK
Ali ja nisam izgubljen ništa više nego što je lišće izgubljeno
ili zakopani ćupovi Ovo nije moje vrijeme
mogu ti dati samo predomišljanja

Znam da me moraš zvati izdajicom jer sam svoju krv upropastio za besciljnu ljubav i u pravu si Takva krv nikad nije osvojila ni mrvicu zvijezde
Znaš kako da me zoveš iako bi ta buka sada samo zbunila vazduh Niko od nas ne može zaboraviti korake koje smo otplesali riječi koje si razvukla da me prizoveš iz prašine
Da, žudim za tobom ne kao list za vremenom ili ćup za rukama već bezuspješnom ljudskom žudnjom zbog koje čovjek odbija sve osim onog što je njegovo
Čekam te na
neočekivanom mjestu tvog putovanja poput zahrđalog ključa
ili pera koje ne podigneš sve do povratka nakon čega je jasno daleko i bolno odredište nije promijenilo ništa u tvom životu


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:04 pm

Leonard Koen B69c4ad3597b444c9743900e44f7a40a.md


STIL
Ne vjerujem radio satanicama Rusije i Amerike ali volim muziku i sviđaju mi se
uzvišeni evropski glasovi koji najavljuju džez Ne vjerujem opijumu ili novcu iako ih je teško nabaviti i zbog njih se kažnjava na dugo Ne vjerujem ljubavi u sredini svog robovanja ja
ne vjerujem
Ja sam čovjek koji sjedi u kući na Argolskom ostrvu bez ijednog drveta
Zaboraviću travu iz dvorišta svoje majke
znam da hoću
Zaboraviću stari telefonski broj
Fitzroy sedam osam dva oh
Zaboraviću svoj stil
Neću imati stil
Čujem hiljade milja gladne nepomičnosti i stara bistra voda izjeda kamenje Čujem zvona mazgi dok jedu Čujem kako cvijeće proždire noć
ispod svojih latica Sada pijetao britvom urezuje hemofi lične rupe po mekanom crnom nebu i znam zasigurno zaboraviću svoj stil
Možda će se um u ovom svijetu otvoriti možda će srce kišu uhvatiti
Ništa se neće izliječiti i ništa se neće zalediti
ali će možda srce kišu uhvatiti
Amerika neće imati stila
Rusija neće imati stila
Desiće se to za dvadeset osam godina
moje pažnje Ne znam šta će nastati od mazgi sa očima dama ili od stare vode ili gigantskog pijetla Ranojutarnji pohlepni radio jede vlade jednu po jednu jezike
polja makova jedno po jedno
Preko najavljene talasne dužine tišina raste za svaki stil za stil koji sam izgrađivao spoljašnja tišina poput prostora između insekata u roju električnog zaborava namjenjenog nama
(osjećam se pospano i uplašeno) nad nama je braćo


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:04 pm

Leonard Koen B6a84893fdea4c8ea9589701e0dc9128.md

TREŠNJINI VOĆNJACI
Kanado neki ratovi te čekaju neke prijetnje
neke pocijepane zastave
Naslijeđe nije dovoljno
Lica moraju biti kovana čekićem divljih ideja
Poštanski sandučići će eksplodirati
u trešnjinim voćnjacima i neko će zauvijek čekati na djedov debeli ček
Iz unutrašnjosti svog kafea posmatram mirna sniježna polja kao američki promotor novih plastičnih cipela za snijeg tražeći pokretnu tačku ruske sanke možda
egzil lednog proroka indijansku pobunu meteorološku stanicu u plamenu
Vani je cijela priča momci
Kanado možeš li podnijeti nekoliko narodnih
pjesama
o slobodi i smrti


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:05 pm

Leonard Koen A760b74da43143a693baa80ffb2dd93f.md

VELIKI SVIJET
Veliki svijet će saznati za ovu farmu
veliki svijet će naučiti detalje o onome što sam napravio u konzervi
I tvoj zanimljivi život sa mnom biće prepričavan toliko često da niko neće vjerovati da si ostarila


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:05 pm

Leonard Koen 705367e639c7437c95a9100a935c26aa.md


OBEĆANJE
Tvoja plava kosa je moj način životasmrskan svjetlošću!
Otisak tvojih usana je kao biljeg na mojoj moći.
Voljeti tebe znači živjeti moj savršeni dnevnik
a obećao sam svom tijelu da ga nikad neću napisati!


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 243344
Datum upisa : 30.03.2020

Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitimePet Jun 24, 2022 1:06 pm

Leonard Koen 8316c4d16c15492bbdee026ebb155b3e.md



SNIJEG PADA
Snijeg pada.
Gola djevojka je u mojoj sobi. Posmatra tepih boje vina.
Ima osamnaest godina.
Ima pravu kosu.
Ne priča jezik Montreala.
Ne sjedi joj se.
Nije joj hladno. Čujemo oluju.
Ona pali cigaretu na plinskoj peći.
Zabacuje nazad svoju dugu kosu.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Leonard Koen Empty
PočaljiNaslov: Re: Leonard Koen   Leonard Koen I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Leonard Koen
Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto-forum :: Razne slike-other image :: Biblioteka :: Čitaonica/Slikovnica-
Skoči na: