Foto-forum
nije teško biti fin,registracija za 3 sec i obavezno predstavljanje!!!
posle registracije neophodno je ulogovati se ...dakle korisničko ime i lozinka i slobodno krstarite forumom


ugodan boravak želi vam Zoki sa ekipom urednika
Foto-forum
nije teško biti fin,registracija za 3 sec i obavezno predstavljanje!!!
posle registracije neophodno je ulogovati se ...dakle korisničko ime i lozinka i slobodno krstarite forumom


ugodan boravak želi vam Zoki sa ekipom urednika
Foto-forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


The World in Photos
 
PrijemEventsRegistruj sePristupi
Zadnje teme
» Barbados
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 2:05 pm od dođoška

» Moja foto šetnja
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 12:42 pm od dođoška

» Bosna-BiH i Rep.Srpska
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 12:37 pm od dođoška

» Srbija
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 12:32 pm od dođoška

» Venac od cveća
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 10:29 am od dođoška

» Srce
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 10:26 am od dođoška

» ...za našu dušu...
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 10:21 am od dođoška

» Radost života
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 10:19 am od dođoška

» "Rascvetani" biciklovi
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 10:16 am od dođoška

» Ljubav-romantika
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 10:13 am od dođoška

» osmeh
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 10:10 am od dođoška

» Žena i hrana (bilo koje vrste)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 10:08 am od dođoška

» Žena uz kafu , čaj , piće (bilo koje vrste)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 10:07 am od dođoška

» Putevi sreće
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 9:59 am od dođoška

» Proleće
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeDanas u 9:58 am od dođoška

Traži
 
 

Rezultati od :
 

 


Rechercher Napredna potraga
Naj bolji poslanici
dođoška (242560)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_lcapHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_voting_barHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_rcap 
Zoki (182689)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_lcapHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_voting_barHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_rcap 
Ружа (169543)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_lcapHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_voting_barHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_rcap 
maraja (122180)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_lcapHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_voting_barHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_rcap 
BlackW (111592)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_lcapHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_voting_barHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_rcap 
Doktor M (79536)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_lcapHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_voting_barHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_rcap 
Daca* (74450)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_lcapHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_voting_barHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_rcap 
biljana (65382)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_lcapHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_voting_barHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_rcap 
djadja (61062)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_lcapHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_voting_barHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_rcap 
Brzi (57960)
Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_lcapHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_voting_barHroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_vote_rcap 
Similar topics
Maj 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KalendarKalendar
Add This
Bookmark and Share




 

 Hroničar noći i ljubavi...

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePet Avg 20, 2021 1:09 am

First topic message reminder :

Momo Kapor (1937-2010)

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35559284_m

Momo je pisao o ljubavi, ženama, političkoj situaciji, o Beogradu koji je toliko voleo i uopšteno o životu. Umeo je da uvuče čitaoce u način razmišljanja svojih likova, tako da se sa njima svako može vrlo lako identifikovati


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
dođoška
Adminka
Adminka



Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePet Avg 20, 2021 2:47 am

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35559479_m
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka



Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePet Avg 20, 2021 2:55 am


Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35559484_m

Volim beogradske novine, ujutru, kad još mirišu na svežu, tek otisnutu štamparsku boju. Prelistavam ih uz prvu kafu, pa ako su vesti loše (a, obično, jesu) i izgledi za budućnost sumorni, ja — natrag u krevet! Šta da radim u jednom tako glupom danu? Nisam neophodan.
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka



Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePet Avg 20, 2021 2:56 am

Sa petnaest, lagao je devojčice da mu je sedamnaest. Neke su poverovale, neke nisu. U osamnaestoj, počeo je da pije i da puši ne bi li izgledao stariji. Osećajnije devojke, naime, ludovale su u to vreme za preplanulim, razočaranim četrdesetogodišnjacima. Želeo je da bude razočaran, ali nije imao u šta.

Sa dvadeset, mislio je da nikad neće dočekati duboku starost od trideset godina, ali tridesete ipak stigoše. Neko reče da su to najbolje godine, i on im se prepusti. Nisu bile najbolje, ali su bile prijatne. Četrdesete su još daleko. Imao je osećanje da su najbolje stvari tek pred njim. Kada je stigao tamo, nisu bile. I tako, proslavio je četrdeset i prvi rođendan, a lagao je da mu je trideset devet. Neke su devojke poverovale, neke nisu…
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka



Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePet Avg 20, 2021 2:59 am

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35559491_m

Ne treba se plašiti samoće. Ona je plemenita, ona je deo našeg života, baš kao i okupljanje. Ali nju ne može svako da izdrži! Ona nije za slabe, koji neprestano moraju da budu okruženi drugima da bi zaboravili koliko su slabi. I ne može svako iz svoje samoće, poput školjke, oblikovati biser i pokloniti ga drugima. Jer, poznato je: ne pravi svaka školjka biser...
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka



Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePet Sep 10, 2021 2:00 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35766395_m
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka



Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePet Sep 17, 2021 8:02 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35902924_m

„Nije li umetnost zaista pokušaj odgađanja smrti ili način da se stekne neuzvraćena ljubav? Zbog čega bismo, inače, pisali, crtali, gravirali, ako ne da ostavimo neki trag o svom bednom, kratkotrajnom postojanju na ovoj planeti – jedan skroman trag među mnoštvom drugih tragova, koji se dopunjuju i govore o stalnom ljudskom pokušaju da se nadigra i nadživi prolaznost i zaborav.“
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka



Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePet Sep 17, 2021 8:11 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35903167_m

Teško onome kome se, posle mnogo godina pruži prilika da provede noć sa nekom od svojih najvećih ljubavi koju nikad nije takao! Ostaće bez ičega u srcu, siromašniji za jednu najlepšu bajku. Kada se uveri da se ne razlikuje od drugih žena, da nije ni bolja, ni lošija, tačnije da nije bila ni iz bliza vredna onolike patnje, i da joj je svu vrednost koju je posedovala ustvari rasipnički poklanjala samo ta neuzvraćena ljubav.
Hoću svoju ljubav natrag!
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka



Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimeSub Sep 18, 2021 9:36 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35915337_m

A šta je to ljubav? Kad gledaš u zvezde bez razloga i kad podeliš žvaku i kad pokloniš cvet i ustupiš ljuljašku u parkiću kada je na tebe red da se ljuljaš! Kad onome koga voliš daš jedan griz i kad podeliš sa njim gumu za brisanje na dvoje i kad mu daš jedan liz! Kad nacrtaš srce i unutra upišeš vaša dva imena. Ako to nije ljubav, ja onda stvarno ne znam šta je!
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka



Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 5:06 pm



Kada mi se neki pisac hvali kako perfektno govori šest jezika obično mu savetujem da se zaposli na nekoj hotelskoj recepciji. Tamo čeznu za takvima! Ja, lično, imam velikih muka i sa maternjim. Jedva nađem reči koje su mi potrebne za sva čuda koja nam se događaju.

Još u gimnaziji, redovno sam išao na popravne ispite iz francuskog, ruskog i srpske gramatike. Nikako da uhvatim jedno slobodno popodne I naučim taj engleski! Jedna nadobudna dama u nekom otmenom diplomatskom društvu pokušala je da me uvredi:

“Kako nam to, Vi, otkrivate Ameriku u svojim knjigama, a ne znate engleski?”- pitala me je.

“Gospođo”, kazao sam, “Kolumbo je, takođe, otkrio Ameriku, a nije znao ni reči engleskog!”

Siroti naši prevodioci! Koliko li je tek njima teško kada pokušaju da prevedu neprevodivo. Piše mi jedan iz Amerike:

“U vašoj priči, koju upravo prevodim, postoje neki nejasni izrazi, pa vas molim da mi ih objasnite. Pišete da je to koštalo kao „kajgana svetog Petra“. Odakle znate da je sv. Petar jeo omlete? Ako je, pak, jeo, koliko je mogla da košta ta kajgana kada je toliko skupa? Od koliko jaja? U kojoj valuti je plaćena? Da li bih taj izraz mogao da prevedem kao: *St.Peter’s scrambled eggs?*

Kada smo kod jaja, kod vas sam pronašao izraz „jaje na oko“. Šta je to? *Egg on eye*? Zašto bi neko stavio jaje na oko? Da se možda, kod vas očna oboljenja ne leče jajima? Unapred zahvalan itd…”

Jedan drugi me pita u pismu, šta to znači da je mališan bio “pljunuti otac”? Ko mu je i zašto i spljuvao tatu? Da li se kod nas pljuju očevi i kojom prilikom? Zanima ga, takođe, izraz “buni se k’o Grk u apsu”. Zbog čega je taj Grk zatvoren kod nas i zašto je protestovao? I kako je, uopšte, moguće da nekome “padne sekira u med”? Otkud sekira u medu? Zar se med ne čuva u teglama ili zatvorenim posudama?

Sa izrazom “spava k’o zaklan” imao sam najviše neprilika. Kako prevesti na civilizovani jezik, da neko tako dobro i slatko spava, kao da su ga preklali? Da li smo se kroz istoriju toliko dugo klali da nam je pokolj već ušao u metaforične snove?

No, najviše pitanja dobio sam u vezi sa poetskom slikom da je jedan tip “prdnuo u čabar”, to jest, čabrirao, što je potpuno neprevodivo ni na kakav jezik! Mada je i to teško, čovek bi, ipak, lakše mogao da objasni kakav je neko, koga zovu “mrtvo puvalo” (mrtav a puše), ali kako objasniti tipičan beogradski izraz koji ima toliko skrivenih značenja, a ne znači ništa – „landara pišore“! Ili kada je neko pomalo bleskast, pa ga zovu „indi-mindi-saja-paja“? Da ne pominjem stari izraz: „šatro, Pera, Mika, Laza“!

Prevodioce zanima još i to zašto su za nas toliko udaljena baš „španska sela“ (To su za mene španska sela), kad ima mnogo udaljenijih, kao što su, na primer, novozelandska ili peruanska?

Dobro je da se nisu setili da me pitaju šta znači „rasturi ga k’o Bugarin ćurku“ i zbog čega se neko „smeje k’o lud na brašno“? Šta ima smešno u brašnu? Da li kod vas u pekarama rade ludaci?

Ipak lakše mi je da odgovorim na pitanje o rečima i izrazima nego o stvarima u ovoj zemlji koje ni ja, zaista, ne umem da objasnim.

Ukratko, da se poslužim rečima jedne novokomponovane pesme:

„Ne plači mi na kućnome pragu
Da mi vrata ne povuku vlagu…“
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 5:06 pm



Godina je sve više – prijatelja sve manje.

Prijatelji se gube tako što ih ukradu žene (poslednji put smo ih videli na momačkoj večeri), krade ih posao, kradu ih godine, vreme, krade ih smrt, kradu ih neke druge, strane zemlje, kradu ih nam njihova deca, njihovo ime u novinama, njihovo lice na televiziji, kradu ih nam naše reči o njima koje su čuli od trećih prijatelja.

Održavamo panično neka klimava prijateljstva, krijući sopstvenu slabost i strah da ostanemo sami. Najveći broj naših prijateljstava su neka vrsta bednog sporazuma sa savešću, bekstvo od samoće. Kako samo zavidim prijateljstvima starim pedeset godina! Koliko je samo bilo potrebno ljubavi, strpljenja, mirenja sa greškama, pristajanja na slabost; koliko lukavstva da se godinama krade vreme od posla, od ambicija, od porodice i poslepodnevnog sna – koliko mnogo razumevanja da se održi ta slabašna, krhka biljka prijateljstva između dva starca što se duže od jednog ljudskog veka nalaze u “Mažestiku”, u podne, posle svih dobrih i loših godina! Dva starca u “Mažestiku”, u podne – dva preko noći ostarela dečaka što poznaju neke samo njima znane prolaze kroz zabranjene kapije kojih više nema, rupe u tarabi, i tajanstvene tunele u iščezlim vrtovima, sada posle svega i druže se svakoga dana u podne: jedanput kafu plaća jedan, drugi put – drugi.

Zanimljivo, za kraj nekog prijateljstva uvek okrivljujemo druge, nikad sebe. Retko ko od nas pomisli za sebe da ima možda tešku narav ili sklonost ka novim prijateljstvima. Što se mene tiče, stari prijatelji su mi prave dragocenosti u životu. Naravno, kao i ostali, sklapam nova poznanstva ali više od svega čuvam prijateljstva sa onima koji me pamte dok sam još imao tamnu kosu i bio sklon ludorijama.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 5:07 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35562970_m

Čemu bi uopšte život trebalo da vodi? Kad već hoćeš da čuješ šta mislim o tome, reći ću ti: samo bez aplauza, molim! Neću da utucam ovaj svoj životić u nekom neprestanom čekanju. Šta radiš celog bogovetnog dana, samo nešto čekaš? Platu, večeru, proleće, letovanje, zimu, da provri ručak, da se ugreje peć, maturu, pa fakultet, pa muža, pa decu, pa unuke, pa kišu, pa sunce, pa da prestane vetar, pa da otplatiš kredit, pa da ti se očiste dosadni gosti iz kuće, pa da počne predstava, da počne neka televizijska masaža – i šta si radio? Ništa! Neprestano si nekog đavola čekao i on je stvarno stigao jednog dana, taj đavo, mislim, ali sorry, bilo je već kasno. Hoću da mi se sve dešava odmah. Evo sada! Hoću da ćutim i slušam muziku koja mi se dopada i da ništa ne čekam, već samo da postojim, tako nekako – da osećam ruke, noge, zube, nepce, kosu; jednom rečju oću da baš sad živim, ako si razumeo šta oću da kažem?


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 5:07 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35562969_m

------------------------------------------
... prolazim pokraj tog večnog para na klupi u parku, kao lopov koji je upravo ukrao parče sreće; prolazim na prstima da ih ne probudim iz sna i smejem se u sebi onima kojima su za vođenje ljubavi potrebni postelja, svetla pod abažurom, skupa pića i bademi za grickanje, isključeni telefoni i fotografija nagih lepotica za nadraživanje, mirišljava kupatila i organizovano vreme, pa ipak ljubav ne dolazi u te skupe krletke, već dreždi u vetrovitom parku, na klupi sa koje se ljušti boja, pod nebom sa kojeg sipa prljava decembarska susnežica, u večnom strahu da će biti povređena i oterana baterijskom lampom. Podignuto je toliko dosadnih spomenika ljudima koji su činili zlo u ime neizvesnog dobra, toliko spomenika sujeti izlivenoj u bronzu, pogrešnim otkrićima i netalentovanim pesnicima, mrzovoljnim akademicima i lukavim ministrima, a još se niko nije setio da u nekom parku podigne spomenik ljubavnom paru koji je presedeo na jednoj klupi toliko dugo a nije primetio ni kišu, ni vetar ni sneg: začaran sopstvenim čudom na čijim temeljima stoji ovaj stari svet. Pitam se čemu ova nepravda i ubrzo pronalazim odgovor: dvoje koji se vole na jednoj klupi u parku sami su svoj sopstveni spomenik – trijumfalna kapija ljubavi.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 5:08 pm


Kada neko dolazi u kafanu, mora doći čista srca i mirne savesti, da može svima da pogleda u oči i da, ako ima para, svakom naruči piće i da zna da će taj piće prihvatiti. Srbi su, izgleda, narod koji ne može bez kafane.

Ono što je u antičkoj Grčkoj bio trg, osunčani javni prostor gde se izlazi, sreće, odvija društveni život, drže govori, sklapaju zavere i vrše prevrati, gde se pronalaze ljubavnici, stvara umetnost i govore stihovi, to je za Srbe, zbog klime u kojoj žive, kafana - mesto gde se ljudi sreću i gde se događa mnogo važnih stvari u našim životima.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 6:47 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 74399510

Čudno, ne sećam se uopšte te 1951. Sećam se samo jednog dvorišta sa česmom na sredini i golubarnikom na dnu; sećam se dveju mladih senki u tamnom prozorskom staklu kako u potpunoj tišini igraju priljubljene jedna uz drugu, pored usnule bake sa glavom na kredencu, na Čuburi, u Beogradu, u Srbiji, u Jugoslaviji, na Balkanu, u Evropi, na planeti koja se zove Zemlja, u Sunčevoj galaksiji, u svemiru kroz koji plovi ta planeta, hladeći se.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 6:48 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 71963610


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:31 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938683_m


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:32 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938682_m

Kada je reč o tome kako nas vidi svet, on bi nas najradije video negde daleko, Bogu iza leđa, ali nažalost, mi smo još uvek u samom srcu Evrope, na raskršćima drevnih puteva - mala zemlja među velikim svetovima, i Svet mora na to da se navikne. On se isuviše dugo poigrava sa Srbijom postavljajući joj sve novije i novije zahteve da bi je primio u svoj krug, baš kao što je zla maćeha prosipala proso Pepeljugi da ga pokupi pre nego što krene na bal.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:34 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938712_m

Čitavog života jurim jednu priču. Jurim je, jurim. Ali ona se uporno skriva od mene. Ta priča koju tražim trebalo bi da ima svežinu maestrala, odavno iščezli miris borove smole, tamnu boju mlade osunčane kože. I još nešto. I još mnogo toga što ću doznati ako je ikada pronađem. Ali čim joj se približim nadohvat ruke, izmiče mi kao riblje jato na koje je pala senka ronioca... Ne znam kako izgleda priča koju čekam, ali siguran sam da ću je prepoznati čim je ugledam. I zato, molim vas, ne prilazite mi ako niste moja priča. Ona će već naići jedne noći, pa ako vidi da mi je sto zauzet, bojim se da će otići zauvek. Unapred hvala.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:35 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938713_m


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:36 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938738_m


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:38 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938751_m

Budite se, tako, u nekoj staroj kući u srcu Srbije, usred kakve varošice ili palanke, odlazite u kuhinju kod domaćina a oni vam iznose nešto tako retko u belom svetu: slatko od trešanja, zamagljenu čašu hladne vode i majušnu čašicu domaće prepečenice. Tako započinje dan u Srbiji... I, gle čuda! Te trešnje, ta mala zlatasta sunca poslužena sa ljubavlju, što se presijavaju u sićušnoj staklenoj činijici, spiraju istog časa gorki ukus promašenosti i uzaludnosti na vašim nepcima...🍀❤


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:39 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938758_m

Ne treba se plašiti samoće. Ona je plemenita, ona je deo našeg života, baš kao i okupljanje. Ali nju ne može svako da izdrži! Ona nije za slabe, koji neprestano moraju da budu okruženi drugima da bi zaboravili koliko su slabi. I ne može svako iz svoje samoće, poput školjke, oblikovati biser i pokloniti ga drugima. Jer, poznato je: ne pravi svaka školjka biser. Najveći broj njih služi samo za jelo. 💜


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:40 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938768_m

Umetnost se kod nas, u najširim slojevima, još smatra razbibrigom, nečim pomalo nedozvoljenim, ženskastim, nedoličnim za pravog muškarca. Mada smo bez sumnje jedan od najmudrijih naroda u Evropi, profesionalnih mislilaca kod nas je uvek bilo malo, a reč filozofija još se upotrebljava kao uvreda ("Nemoj tu da mi filozofiraš!"). Poslednjih dvadesetak godina predstavu o umetniku donekle je ispravila televizija: kod nas se, naime, ceni samo ono što televizija prikazuje od umetnosti, a to su uglavnom pevači, zabavljači, voditelji, glumci, kaskaderi... Naša vekovna glad za blagostanjem još se nije sasvim zasitila, još nam se želje i nade vrte oko čvrstih, pouzdanih i opipljivih stvari, oko kupovanja zemljišta i imanja, građenja kuća, podizanja ograda, posedovanja snažnih mašina...


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:41 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938780_m

Čovek ne bira rodbinu, nego prijatelje! - govorio je kum Kole. Prema tome, nema nikakve obaveze prema toj slučajnoj vezi za koju uopšte nije odgovoran. A, ako se nekada budeš ženio, što ti ne savetujem, kumiću, najbolje će biti da izabereš neko siroče, bez igde ikoga! Što se tiče kumstva; e, to je sasvim druga stvar - KUM NIJE DUGME !


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:43 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938797_m

Otvorila je svoju tašnu i, zaista, bila je do vrha napunjena zgužvanim novčanicama koje su se mešale sa šminkom, pufnama od pudera, maramicama i divljim kestenjem, pokupljenim u nekom parku. Taj slatki haos devojačkih torbica! U njemu je pohranjena tajna ženstvenosti.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:48 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938861_m

Svakog jutra šetam svog psa Arčija po parku, a niko ne zna da u stvari on vodi mene, a ne ja njega.

Šetam tako s njim oko jezera na Adi Ciganliji kad me zaustavi neka postarija dama:

— Momo! — uzviknula je i stala ispred mene.

Posle nekoliko časaka, pošto je utvrdila da je nisam prepoznao, upita me da li znam ko je ona?

— Je li to neki kviz? — pokušavam da se izvadim. — Ako je kviz, šta dobijam ako pogodim?

— Ne, ne... — kazala je dama — hajde, reci mi ko sam.

— Kako, ko si, u pitanju je znači, kriza identiteta. Ideš po svetu i pitaš ljude ko si?

Najzad, ona mi reče svoje ime. Bila je to moja prva ljubav. Razgrnuo sam vreme i ispod njegovih naslaga otkrio drage sivkaste oči iz 1956.

— Ništa se nisi promenila! — kazao sam stavljajući na nos jedne od naočara iz džepa.

— Ti jesi! — rekla je okrećući se na peti i otišla.


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:52 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938904_m


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 7:53 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35938903_m

Postoje beznačajna, siva, prljava i sumorna mesta, za koja nas nekim čudnim slučajem veže ljubav. Nalazimo bezbroj misterija u kakvoj trafici, osećamo strašnu tajnu iza odškrinutog prozora na periferijskoj straćari, a neki nasip pokraj železničke pruge, zarastao u korov, postaje nam očajnički cilj kome se omađijano vraćamo čitavog života.Kakvo je to prokletstvo? S druge strane, postoje gradovi čuveni zbog svoje lepote, ali nam ne znače baš ništa, jer ih nikad nije ozarila naša ljubav, neki tajni smisao. Koračamo kroz njih zevajući od dosade. Krivica nije do tih gradova - ona je u nama...


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
dođoška
Adminka
Adminka
dođoška


Bedž : kraljica
Norveška Ženski
Broj poruka : 242560
Datum upisa : 30.03.2020

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitimePon Sep 20, 2021 8:25 pm

Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 35939294_m

Una - potrebna si mi kao nikotin! I tu ništa ne pomaže, ni mudrost, ni pamet, ni iskustvo, ni svi prethodni ljubavni slučajevi tog bednog iskustva, ni sva poniženja na koja je osuđen čovek koji voli


"Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kad smo drugačije budni?"
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Hroničar noći i ljubavi...   Hroničar noći i ljubavi... - Page 3 I_icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Hroničar noći i ljubavi...
Nazad na vrh 
Strana 3 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» Sve boje noći
» Zablude o ljubavi
» Male VELIKE ljubavi

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Foto-forum :: Razne slike-other image :: Biblioteka :: Čitaonica/Slikovnica-
Skoči na: